Eksperimentalna statistika: Obseg sodelovalnega gospodarstva na področju kratkoročnega oddajanja turističnih nastanitev, 2023

Lani skoraj za 30 % več rezervacij kratkotrajnih nastanitev prek spletnih platform, povprečno okoli 1.000 dnevno

V počitniških domovih in podobnih nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje v Sloveniji je bilo lani na podlagi rezervacij, opravljenih prek ene izmed štirih največjih mednarodnih spletnih platform, ustvarjenih nekaj manj kot 3,5 milijona prenočitev turistov. To je bilo za 27 % več kot v 2022.

  • 22. 8. 2024 ob 10:30
  • |
  • Eksperimentalna statistika
Rezervacij prek spletnih platform lani za 29 % več

Nastanitveni obrati za kratkotrajno bivanje v Sloveniji, po SKD 2008 uvrščeni v skupino 55.2, tj. dejavnost počitniških domov in podobnih nastanitvenih obratov za kratkotrajno bivanje, so v 2023 prek štirih največjih mednarodnih spletnih rezervacijskih platform (Airbnb, Booking, Expedia Group in Tripadvisor) prejeli skoraj 395.000 rezervacij oz. 29 % več kot leto prej.

Na podlagi teh rezervacij so turisti skupno ustvarili skoraj 3,5 milijona prenočitev. To je bilo 27 % več kot v 2022 in 35 % več kot v 2019.

Le 1 izmed 10 rezervacij prek spletnih platform opravili domači turisti

Tuji turisti so v nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje lani opravili skoraj 356.000 ali 90 % vseh rezervacij, urejenih na ta način, in 3,2 milijona prenočitev ali 93 %.

Obvestilo

Za prikaz vsebine je potrebno strinjanje s piškotki.

Več o piškotkih



Dnevno so ti obrati prejeli v povprečju 1.000 tovrstnih rezervacij, z eno je bilo ustvarjenih povprečno 8,8 prenočitve, skupno pa je bilo na ta način ustvarjenih 9.500 prenočitev na dan.

Po uradni letni nastanitveni statistiki, v kateri so že upoštevani podatki o prenočitvah, ustvarjenih na podlagi omenjenih rezervacij, so turisti v počitniških domovih in podobnih nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje lani ustvarili skoraj 6 milijonov prenočitev. 58 % jih je bilo torej urejenih z rezervacijami prek omenjenih štirih platform.

Obvestilo

Za prikaz vsebine je potrebno strinjanje s piškotki.

Več o piškotkih



Izrazit vrh v poletni sezoni, lani še 20-odstotna rast

Kot v preteklih letih je bilo lani največ rezervacij nastanitvenih obratov za kratkotrajno bivanje prek spletnih platform opravljenih julija in avgusta (v teh dveh poletnih mesecih je tudi sicer ustvarjenih največ turističnih prenočitev).

V tem obdobju je bilo opravljenih skupno skoraj 156.000 tovrstnih rezervacij, na podlagi teh pa ustvarjenih skoraj 1,6 milijona prenočitev ali 46 % vseh tovrstnih prenočitev v opazovanem letu. V primerjavi z letom 2022 je bilo v poletni sezoni ustvarjenih za petino več tovrstnih prenočitev.

Obvestilo

Za prikaz vsebine je potrebno strinjanje s piškotki.

Več o piškotkih



Turisti iz Francije ustvarili za 40 % več tovrstnih prenočitev

Na podlagi rezervacij prek spletnih platform v obravnavanih nastanitvenih obratih so največ prenočitev lani ustvarili turisti iz Nemčije; 569.000 prenočitev ali 18 % vseh tovrstnih prenočitev tujih turistov. To je bilo za 17 % več kot v letu pred tem.

Obvestilo

Za prikaz vsebine je potrebno strinjanje s piškotki.

Več o piškotkih



Med tujimi turisti iz držav z največ ustvarjenimi tovrstnimi prenočitvami so se v primerjavi z letom 2022 deleži prenočitev povečali pri vseh, najbolj pri turistih iz Francije (40 % več prenočitev), Italije (35 % več), Poljske (33 % več) in Češke (25 % več).

Domači turisti so opravili 39.000 tovrstnih rezervacij (19 % več kot v 2022) in nekaj več kot 262.000 prenočitev (13 % več).

88 % prenočitev v osrednjeslovenski statistični regiji urejenih z rezervacijami prek spletnih platform

Turisti so največji delež prenočitev, urejenih z rezervacijami prek spletnih platform v 2023, ustvarili v gorenjski statistični regiji (nekaj več kot 1 milijon ali 32 % vseh). To je bilo za četrtino več kot v 2022. Po deležu prenočitev sta sledili osrednjeslovenska (23 %) in obalno-kraška regija (21 %). V medletni primerjavi je bilo v prvi tovrstnih prenočitev za 36 % več, v drugi pa za 15 % več.

Obvestilo

Za prikaz vsebine je potrebno strinjanje s piškotki.

Več o piškotkih



Po uradni letni nastanitveni statistiki so turisti lani v počitniških domovih in podobnih nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje v gorenjski statistični regiji ustvarili 1,8 milijona prenočitev. 61 % jih je bilo torej urejenih z rezervacijami prek spletnih platform. V osrednjeslovenski statistični regiji je bil ta delež največji, 88-odstoten, v obalno-kraški pa 63-odstoten.

9 od 10 tovrstnih prenočitev v osrednjeslovenski statistični regiji ustvarjenih v prestolnici

V Ljubljani je bilo lani v nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje na podlagi rezervacij prek spletnih platform ustvarjenih 723.000 prenočitev ali 37 % več kot leto prej, a 3 % manj kot v 2019. To je podobno kot v prejšnjih letih predstavljalo 90 % tovrstnih prenočitev v osrednjeslovenski statistični regiji.

Obvestilo

Za prikaz vsebine je potrebno strinjanje s piškotki.

Več o piškotkih



Skoraj vse prenočitve v nastanitvenih obratih, ki se oddajajo v celoti, in v takih z manj kot 10 ležišči

Priljubljenost tovrstnih nastanitvenih obratov se skozi leta ne spreminja. Tako je bilo lani, podobno kot prejšnja leta, več kot 95 % prenočitev ustvarjenih v nastanitvenih obratih, ki se oddajajo v celoti, npr. v počitniških hišah ali stanovanjih, in v takih z manj kot 10 ležišči.

Slovenija spet na 2. mestu po deležu prenočitev v juliju in avgustu, izstopala tudi po deležu tujih turistov

V vseh državah EU in EFTA je bilo lani največ prenočitev v nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje, ustvarjenih na podlagi rezervacij prek spletnih platform, julija in avgusta. Na 1. mestu je bila Hrvaška s 60 %, sledili sta Slovenija in Grčija (v vsaki po 46 %).

Slovenija je bila tudi ena izmed osmih držav, v katerih so več kot 90 % vseh tovrstnih prenočitev ustvarili tuji turisti. V Lihtenštajnu je bil ta delež 99 %, na Islandiji 97 %, na Malti 96 %, na Hrvaškem 95 %, v Sloveniji in Luksemburgu 92 % ter v Avstriji in na Cipru 91 %. Na ravni celotne EU pa so tuji turisti ustvarili 62 % tovrstnih prenočitev. 

Tabele z najnovejšimi podatki so na voljo v podatkovni bazi SiStat.
METODOLOŠKO OPOZORILO
Podatke objavljamo kot eksperimentalne, ker gre za objavo, za katero je Eurostat za potrebe analize obsega sodelovalnega gospodarstva na področju kratkoročnega oddajanja turističnih nastanitev v počitniških domovih in podobnih nastanitvenih obratih za kratkotrajno bivanje prvič pridobil podatke v zasebni lasti neposredno od mednarodnih spletnih rezervacijskih platform. Metodologija obdelave podatkov zato še ne dosega vseh standardov rednih objav in se še razvija.
Zaradi varovanja zaupnosti so objavljeni le agregirani podatki štirih naštetih platform.

Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.