Tuja notranja podjetja, 2022

V tujem notranjem podjetju delal vsak četrti zaposleni

Leta 2022 so podjetja pod tujim nadzorom predstavljala 3,9 % vseh opazovanih podjetij v Sloveniji, ustvarila so 28,2 % vse dodane vrednosti in zaposlovala 26,8 % vseh zaposlenih. Ekonomsko najpomembnejša so bila pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice. 

  • 2. 9. 2024 ob 10:30
  • |
  • končni podatki
Število podjetij razmeroma majhno … 

Tuje notranje podjetje je podjetje s sedežem v Sloveniji, nad katerim ima nadzor institucionalna enota s sedežem v drugi državi. Nadzor spremljamo po državi končnega lastnika, ki je lahko pravna ali fizična oseba.

Med vsemi v 2022 aktivnimi podjetji v Sloveniji, uvrščenimi v področja dejavnosti od B do S, brez O in S94, po Standardni klasifikaciji dejavnosti 2008 – skupno jih je delovalo 194.940 –, je bilo tujih notranjih podjetij 7.644 ali 3,9 %.

… a njihov gospodarski pomen velik

Tuja notranja podjetja so v letu 2022 prispevala k celotni dodani vrednosti, ustvarjeni v Sloveniji, več kot četrtino (28,2 %). Zaposlovala so prav tako več kot četrtino (26,8 %) vseh v Sloveniji zaposlenih oseb in ustvarila več kot četrtino vseh bruto investicij (27,5 %) v Sloveniji. Prihodki od prodaje tujih notranjih podjetij so predstavljali skoraj tretjino vseh v Sloveniji (31,0 %).



Več kot tretjina tujih notranjih podjetij pod nadzorom Italije, Srbije, Avstrije in Ruske federacije

Tuja notranja podjetja v Sloveniji so bila v letu 2022 pod nadzorom 107 različnih držav, večinoma, v 90 %, evropskih.

Približno polovica tujih notranjih podjetij je bila pod nadzorom držav članic EU-27. 

Pri podjetjih pod tujim nadzorom so pogoste izrazite povezave med sosednjimi državami in v veliko primerih je očitno, da podjetja investirajo na trgih, ki so jim blizu – ali zemljepisno, ali kulturno, ali jezikovno. Tako je bila več kot polovica tujih notranjih podjetij v Sloveniji pod nadzorom Italije, Srbije, Avstrije, Ruske federacije, Hrvaške, Bosne in Hercegovine ter Nemčije. 

Ekonomsko najpomembnejša tuja notranja podjetja so bila pod nadzorom Nemčije, Avstrije in Švice. Ustvarila so več kot tretjino celotne dodane vrednosti in skoraj polovico vseh bruto investicij, ustvarjenih v tujih notranjih podjetjih.

Industrijska podjetja ustvarila največ dodane vrednosti in investicij podjetij pod tujim nadzorom

Največ tujih notranjih podjetij se je ukvarjalo z dejavnostmi, ki so spadale v skupino dejavnosti (po SKD) ostale storitve, 49,1 %. Sledile so skupine dejavnosti trgovina (25,9 %), gradbeništvo (13,0 %) in industrija (12,0 %).

Skoraj polovico vseh bruto investicij in več kot tretjino celotne dodane vrednosti, ki so jih ustvarila tuja notranja podjetja v Sloveniji, so prispevala industrijska podjetja, uvrščena v področja dejavnosti B, C, D in E; zaposlovala pa so tudi več kot tretjino vseh oseb, ki so delale v tujih notranjih podjetjih.




Tabeli z najnovejšimi podatki sta na voljo v podatkovni bazi SiStat.


METODOLOŠKO OPOZORILO
Dodatna pojasnila so na voljo v metodoloških pojasnilih.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.