Kazalniki globalizacije, Slovenija, 2019, 2020
Visoka stopnja vključenosti v mednarodno menjavo se ohranja tudi v letu 2020
Po deležu izvoza in uvoza blaga in storitev v bruto domačem proizvodu se je Slovenija v letu 2020 med državami članicami EU uvrstila med prvih 8 oziroma 9 držav. Po deležu neposrednih naložb v bruto domačem proizvodu pa ostaja med zadnjimi šestimi državami članicami EU.
Mednarodna menjava blaga je najpomembnejša oblika slovenskega čezmejnega ekonomskega povezovanja
Vrednost izvoza blaga in storitev je v Sloveniji v letu 2020 predstavljala 77,9 % vrednosti bruto domačega proizvoda (BDP), vrednost uvoza blaga in storitev pa 68,7 % vrednosti BDP, kar je 7,2 % oziroma 8,8 % manj kot v letu 2019. Posledice pandemije so vplivale na nekoliko nižjo mednarodno menjavo in BDP v primerjavi z letom prej. Kljub temu, se je Slovenija po kazalniku izvoza oz. uvoza blaga in storitev v BDP med državami članicami EU uvrstila na 8. oz. 9. mesto. Višje relativne deleže izvoza blaga in storitev od Slovenije so izkazovale Luksemburg, Malta, Irska, Slovaška, Belgija, Madžarska in Nizozemska.
Stopnja vključenosti Slovenije v mednarodno menjavo, merjena s kazalnikom tržne integracije v blagu, je bila tako kot prejšnja leta ena najvišjih med državami članicami EU. Slovenija je bila po tem kazalniku na 3. mestu. Po kazalniku tržne integracije v storitvah se je med omenjenimi državami spet uvrstila približno na sredino.
Stanje tujih neposrednih naložb v Sloveniji in slovenskih naložb v tujini se je v letu 2020 rahlo zvišalo
Vrednost tujih neposrednih naložb v Sloveniji je konec leta 2020 znašala 16,6 milijarde EUR in se je v primerjavi z koncem leta 2019 povečala za 2,4 %. Delež tujih neposrednih naložb v vrednosti BDP je dosegel 35,3 %, kar je za 1,9 % več kot v letu 2019.
Vrednost neposrednih naložb Slovenije v tujini je konec leta 2020 znašala 7,0 milijarde EUR in se je v primerjavi s koncem leta 2019 povečala za 1,7 %. Vrednost neposrednih naložb Slovenije v tujini je tako v letu 2020 dosegla 14,8 % BDP, kar je za 0,7 % več kot v letu 2019.
Podatki in analize OECD (vir: OECD, Foreign Direct Investment Statistics: Data, Analysis and Forecasts) kažejo, da med državami članicami EU ostaja Slovenija tudi v letu 2020 po deležu stanja tujih neposrednih naložb v BDP in tudi po deležu stanja neposrednih naložb države v tujino v BDP med zadnjimi šestimi članicami.
81 % večnacionalnih skupin podjetij pod tujim nadzorom
V letu 2019 je bilo v Sloveniji 5.719 skupin podjetij. Več kot polovica (51 %) jih je bilo večnacionalnih pod tujim nadzorom, pod domačim nadzorom jih je bilo 707 (12 %). Rezidenčnih skupin podjetij je bilo 2.069 (36 %). 41 % večnacionalnih skupin pod tujim nadzorom so nadzirale štiri države (Avstrija, Nemčija, Hrvaška in Italija).
Podjetja, povezana v večnacionalne skupine, so ustvarila več kot polovico prihodka vseh podjetij v Sloveniji
Vseh podjetij, ki so bila povezana v skupine, je bilo 8.606, kar je 4 % vseh podjetij v Sloveniji; ta podjetja so zaposlovala 36 % vseh oseb, ki so delale v Sloveniji, in ustvarila 60 % vsega prihodka.
Podjetja, ki so bila povezana v večnacionalne skupine, so ustvarila 52 % vsega prihodka v Sloveniji, v njih pa je bilo zaposlenih 28 % vseh oseb, ki so delale v Sloveniji.
22 % vsega prihodka v Sloveniji je ustvarilo manj kot 1 % podjetij, ki so bila povezana v večnacionalne skupine pod domačim nadzorom in so zaposlovala 11 % vseh oseb, ki so delale v Sloveniji.
Podjetja, povezana v večnacionalne skupine podjetij pod domačim nadzorom, ustvarila več prihodka na zaposlenega kot podjetja, povezana v skupine, pod tujim nadzorom
V 2019 je bilo v večnacionalne skupine podjetij povezanih 4.491 podjetij. 70 % teh podjetij je bilo povezanih v skupine pod tujim nadzorom; ta podjetja so zaposlovala 20 % več oseb, ki delajo, in ustvarila 16 % več prihodka kot podjetja, povezana v skupine, pod domačim nadzorom.
Več: Avtorske pravice.