Mnenje potrošnikov, Slovenija, maj 2021
Razpoloženje potrošnikov v maju 2021 boljše
Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila v maju 2021 za 7 odstotnih točk višja kot v aprilu 2021 in za 17 odstotnih točk višja kot v maju 2020.
Potrošniki bolj optimistični kot v prejšnjem mesecu
Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov se je v maju 2021 glede na prejšnji mesec zvišala za 7 odstotnih točk. Po daljšem obdobju je bila višja tudi od dolgoletnega povprečja, in sicer za 3 odstotne točke.
Med komponentami, ki sestavljajo kazalnik zaupanja, se je najbolj izboljšalo pričakovanje potrošnikov glede gospodarskega stanja v državi (za 19 odstotnih točk). Poleg tega sta se izboljšali tudi pričakovanji potrošnikov glede večjih nakupov (za 6 odstotnih točk) in glede finančnega stanja v gospodinjstvu (za 2 odstotni točki). Vrednost kazalnika zaupanja je nižalo le nekoliko bolj pesimistično mnenje potrošnikov o trenutnem finančnem stanju v gospodinjstvu (za 1 odstotno točko).
Med preostalimi kazalniki se je glede na april 2021 zelo izboljšalo pričakovanje potrošnikov glede števila brezposelnih (za 23 odsotnih točk). Očitno pa slovenski potrošniki pričakujejo tudi višjo inflacijo; kazalnik gibanja cen v prihodnjih 12 mesecih je namreč trenutno na najvišji ravni po juliju 2013.
Kazalnik zaupanja potrošnikov na letni ravni višji
Vrednost kazalnika zaupanja potrošnikov je bila v primerjavi z majem 2020 višja za 17 odstotnih točk, glede na povprečje prejšnjega leta pa za 8 odstotnih točk.
Na zvišanje vrednosti kazalnika zaupanja potrošnikov na letni ravni so vplivala višja pričakovanja glede gospodarskih razmer v državi (za 38 odstotnih točk), glede finančnega stanja v gospodinjstvu (za 19 odstotnih točk) in glede večjih nakupov (za 14 odstotnih točk). Poslabšalo se je le mnenje potrošnikov o trenutnem finančnem stanju v gospodinjstvu (za 3 odstotne točke).
Tabele v podatkovni bazi Sistat z najnovejšimi podatki
Podatki temeljijo na vprašalniku za raziskovanje Mnenje potrošnikov, na katerega je med 3. in 16. majem 2021 odgovorilo 939 oseb.
Več: Avtorske pravice.