Evropske statistične igre
Zmagovalci 2. Evropskih statističnih iger: ekipa Ansofi iz Belgije in ekipa Radiaator iz Estonije
2. Evropske statistične igre zaključujemo z razglasitvijo zmagovalnih ekip, ki tokrat prihajata iz Belgije in Estonije.
Domiselni videi na temo »Odsev Evrope v statističnih podatkih«
Več kot 12.000 dijakov iz 14 držav se je prijavilo na tekmovanje, kjer so reševali matematične naloge in po spletu iskali statistične podatke. Med njimi je bilo tudi skoraj 600 slovenskih dijakov. Dijaki so tekmovali v dveh kategorijah: 14–16 let in 16–18 let. Tisti, ki so se uvrstili v nadaljevanje tekmovanja, so pripravili analizo statističnih podatkov, rezultate pa prikazali v kratki predstavitvi. Ekipe, ki so se pri nalogah najbolje izkazale, so se kot državne prvakinje uvrstile v finale (po 4 iz vsake države). Za zaključno nalogo so morali pripraviti video na temo »Odsev Evrope v statističnih podatkih«. Z uporabo uradnih statističnih podatkov so tekmovalci primerjali svojo državo z drugimi evropskimi državami in pri tem poudarili njene najbolj zanimive značilnosti glede na evropsko povprečje.
Slovenske ekipe, ki so se pomerile v finalu Evropskih statističnih iger 2019, so pripravile videe, ki si jih lahko ogledate na povezavah:
Video GIN6256, Gimnazija Kranj
Video EMVANA, Gimnazija Novo mesto
Video LTL, Srednja zdravstvena in kemijska šola Novo mesto
Video AltF4, Gimnazija Murska Sobota
Zmagovalci v skupini 14–16 let
Med mlajšimi tekmovalci je prvo mesto osvojila ekipa Ansofi iz Belgije. Njihov video izstopa s preprosto idejo o tem, kakšno bo življenje mladih čez 10, 20, 30 let. Na podlagi statističnih podatkov nas ekipa namreč popelje v prihodnost mladih na področjih trga dela in zdravstvene nege. Žiriji je bil še posebej všeč izjemno dobro izpeljan osebni pristop članic ekipe.
Ekipa Viikki9 iz Finske se je uvrstila kot druga, medtem ko je tretje mesto zasedla ekipa MAKAO iz Poljske. Finska ekipa je pripravila animiran video, v poljskem pa so temo predstavili sami dijaki. Žirija je ocenila, da sta si obe ekipi glede na pokazano stopnjo ustvarjalnosti, vsebino in sporočilnost prislužili uvrstitev med prve tri najboljše ekipe. Četrto in peto mesto sta zasedli ekipi CATALINA03 iz Španije in Trilussa's Chicks iz Italije, ki sta prikazali zelo primerljivo raven.
Zmagovalci v skupini 16–18 let
V skupini starejših tekmovalcev (16–18 let) je prvo mesto zasedla ekipa Radiaator iz Estonije. Njihov animirani video na izjemen način primerja Estonijo z drugimi evropskimi državami. Domiselne vizualizacije in splošna sporočilnost videa so prepričale žirijo, da ga je uvrstila na prvo mesto.
Videa, ki sta zasedla drugo in tretje mesto, sta bila izredno izenačena. Na koncu je drugo mesto pripadlo ekipi igorove iz Hrvaške, tretje pa ekipi Outlier iz Grčije. Po mnenju žirije sta ekipi na zanimiv in ustvarjalen način prenesli teoretično vsebino v svoje video posnetke. Žirijo sta prepričala tudi preostala videa med najboljšimi petimi, in sicer video ekipe KUFLOWE iz Poljske in ekipe JuNi iz Nemčije.
Zmagovalni ekipi iz obeh kategorij bosta povabljeni na slavnostno podelitev priznanj in nagrad, ki bo potekala 11. junija 2019 na Eurostatu v Luksemburgu.
Letošnjo žirijo so sestavljali strokovnjaki s področij novinarstva, komunikacije in vizualizacije podatkov:
- Aeidín Sheppard, Irski statistični urad, vodja komunikacij
- Alberto Cairo, šola za komunikacijo na Univerzi v Miamiju, katedra za vizualizacijo in novinarstvo
- Eva Zeglovits, direktorica Inštituta za empirične družbene študije (IFES)
- Laurent Monnard, Zvezni statistični urad Švice, vodja sekcije za komunikacijo
- Maarten Lambrechts, novinar in strokovnjak za vizualizacijo podatkov
- Mariella de Crouy, Luxemburger Wort, podatkovna novinarka
- Martin Maška, European Youth Press, vodja urada
- Sylvia Mann, Statistični urad Luksemburg, vodja oddelka za komunikacijo
- Thomas Molén, Svenska Dagbladet, novinar in strokovnjak za vizualizacijo podatkov
- Tim Allen, predsednik žirije, vodja diseminacije na Eurostatu
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Zmagovalni ekipi nacionalnega dela tekmovanja sta GIN6256 in EMVANA
Nacionalni del Evropskih statističnih iger 2019 je končan. Do zmage se je med ekipami kategorije A, v kateri so tekmovali dijaki zadnjih dveh letnikov, prebila ekipa GIN6256 iz Gimnazije Kranj, med ekipami v kategoriji B, v kateri so tekmovali dijaki prvih dveh letnikov, pa ekipa EMVANA iz Gimnazije Novo mesto. Raziskovalne naloge pet najbolje uvrščenih ekip iz vsake kategorije so na ogled na spodnjih povezavah.
NAJBOLJŠIH 5 EKIP IZ KATEGORIJE A
LTL, Srednja zdravstvena in kemijska šola Novo mesto
Dolomiti, Gimnazija Želimlje
Prevaranti, Gimnazija Litija
moŽGANCI, Gimnazija Škofja Loka
NAJBOLJŠIH 5 EKIP IZ KATEGORIJE B
AltF4, Gimnazija Murska Sobota
DRUGA2, II. Gimnazija Maribor
JNJ, Šolski center Postojna
ZMG, Gimnazija Kranj
Vsem, ki ste sodelovali na tokratnem nacionalnem delu tekmovanja, čestitamo za dosežene uspehe, evropskim finalistom pa želimo veliko uspeha pri pripravi videa za evropski finale. Letošnja tema videa je Odsev Evrope v statističnih podatkih.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
V drugi krog napreduje 74 ekip
Objavljamo seznam ekip iz obeh kategorij (A in B), ki so se uvrstile v drugi krog nacionalnega tekmovanja Evropske statistične igre 2019.
Druga naloga (31. 1. 2019 - 28. 2. 2019)
Že jutri bomo nadaljevali s tekmovanjem. Sledila bo priprava raziskovalne naloge. Podatkovni niz, ki ga bodo udeleženci tekmovanja morali uporabiti za drugo nalogo, bo dostopen na povezavi https://www.esc2019.eu/esc_SI/?L=7.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Začele so se druge Evropske statistične igre
Odprli smo prijave na 2. tekmovanje Evropske statistične igre. Srednješolci in profesorji, sestavite ekipe in sodelujte! Preverili boste svoje znanje statistike in se preizkusili v vlogi mladih podatkovnih znanstvenikov. Za trud boste nagrajeni vsi, najboljši še z dodatno nagrado!
Kaj so Evropske statistične igre?
Evropske statistične igre so tekmovanje, ki ga organizira Eurostat, statistični urad Evropske unije, skupaj s statističnimi uradi nekaterih evropskih držav. Namenjeno je srednješolcem, da osvojijo dodatno znanje iz statistike ter spoznajo pomembnost statističnih podatkov in njihovega pravilnega razumevanja. Tekmovanje je tudi priložnost za profesorje, da dijakom z uporabo uradnih statističnih podatkov približajo statistiko, jim pomagajo razvijati nove veščine in zamisli ter širiti nova področja raziskovanja.
POTEK TEKMOVANJA
V Evropskih statističnih igrah lahko sodelujejo vsi, ki so vključeni v redno srednješolsko izobraževanje. Tekmovanje se bo izvajalo na dveh ravneh:
• Kategorija A: dijaki v zadnjih dveh letnikih srednješolskega izobraževanja (stari približno 16–18 let)
• Kategorija B: dijaki v prvih dveh letnikih srednješolskega izobraževanja (stari približno 14–16 let)
Udeležba na tekmovanju je brezplačna, ekipe pa bodo na vprašanja lahko odgovarjale povsod, kjer bodo imele na voljo dostop do spleta (v šoli, doma, v knjižnici …). Dijaki bodo sodelovali v ekipah, sestavljenih iz enega, dveh ali največ treh članov, pri čemer bodo morali biti vsi z iste šole in tekmovati v isti kategoriji. Vsaka ekipa bo morala imeti profesorja mentorja, ki jih bo vodil in usmerjal.
Tekmovanje bo najprej potekalo na nacionalni, nato še na evropski ravni. Na nacionalni ravni se bodo dijaki v prvem krogu preizkusili v spletnem testu. Na podlagi rezultatov prvega preizkusa se bo v nadaljevanje uvrstilo 35 najboljših ekip iz vsake kategorije. Njihova naslednja naloga bo analiza danih statističnih podatkov in predstavitev rezultatov. Na evropskem delu tekmovanja bodo lahko sodelovali samo finalisti nacionalnega dela tekmovanja (praviloma prvi dve ekipi iz vsake kategorije), ki se bodo pomerili s svojimi vrstniki preostalih sodelujočih držav. Slovensko tekmovanje bo potekalo v slovenščini, evropsko v angleščini.
Nacionalni del tekmovanje bo potekal od 5. novembra 2018, ko se bodo začele zbirati prijave na tekmovanje, do konca marca 2019, evropski del tekmovanje pa od aprila do maja 2019.
PRAVILA
Pravila za nacionalno tekmovanje
Pravila za evropsko tekmovanje
Primeri nalog iz tekmovanja Evropske statistične igre 2017/18
Pogosta vprašanja
KOLEDAR
Nacionalno tekmovanje:
Prijave: od 5. novembra 2018 do 14. januarja 2019.
Prvi preizkus – spletni test: od 15. januarja do 28. januarja 2019.
Objava rezultatov prve naloge: 30. januar 2019.
Drugi preizkus – raziskovalna naloga: od 31. januarja do 28. februarja 2019.
Razglasitev in objava zmagovalnih ekip: 28. marec 2019.
Evropsko tekmovanje:
Prijave: od 1. do 15. aprila 2019.
Tretji preizkus – video: od 1. aprila do 6. maja 2019.
Razglasitev evropskih zmagovalcev: 5. junij 2019.
Slavnostna podelitev nagrad: datum in kraj dogodka bosta znana pozneje.
NAGRADE
Nacionalno tekmovanje:
Prvouvrščena ekipa v kategoriji A in prvouvrščena ekipa v kategoriji B bosta prejeli glavno nagrado. Nagrajeni bodo vsi člani obeh zmagovalnih ekip in njuni mentorji. Za nagrado je predvidena elektronska naprava v vrednosti okoli 300 EUR ter več statističnih publikacij in promocijsko gradivo Statističnega urada RS.
Vsi, ki bodo opravili prvi preizkus, bodo nagrajeni s promocijsko majico, prejeli pa bodo tudi potrdilo o sodelovanju na 2. Evropskih statističnih igrah.
Evropsko tekmovanje:
Člani zmagovalnih ekip kategorije A in kategorije B v evropskem delu tekmovanja bodo nagrajeni z darilnim bonom v vrednosti 400 EUR, publikacijami in promocijskim gradivom Eurostata, dobili pa bodo tudi diplomo za zmagovalce.
Nagrade bodo prejeli na podelitveni slovesnosti. Podrobnosti o dogodku bodo znane pozneje, stroške udeležbe na podelitvi pa bodo za mentorje in dijake zmagovalnih ekip poravnali organizatorji Evropskih statističnih iger.
PRIJAVA
Na tekmovanje se je treba prijaviti s prijavnim obrazcem na www.esc2019.eu/esc_SI/reg_index.do.
Na istem mestu bo z uporabo gesla mogoče dostopati tudi do nalog za prvi in drugi preizkus nacionalnega dela tekmovanja.
KONTAKT
Za kakršnokoli vprašanje v zvezi z Evropskimi statističnimi igrami smo dosegljivi na statigre.surs@gov.si.
Več o EVROPSKIH STATISTIČNIH IGRAH lahko preberete na mednarodni strani za tekmovanje: www.esc2019.eu.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.
Več: Avtorske pravice.