Indeksi cen stanovanjskih nepremičnin, Slovenija, 3. četrtletje 2016
Cene stanovanjskih nepremičnin v 3. četrtletju 2016 v povprečju za 0,8 % višje kot v 2. četrtletju 2016
Cene stanovanjskih nepremičnin so se v 3. četrtletju 2016 glede na 2. četrtletje 2016 zvišale povprečno za 0,8 %. Podražile so se tako rabljene kot tudi nove nepremičnine. Število prodaj rabljenih nepremičnin ostaja še naprej visoko, število prodaj novih pa nizko.
Cene novih stanovanjskih nepremičnin nekoliko navzgor, promet z njimi pa še vedno skromen.
Cene novih stanovanjskih nepremičnin (nova stanovanja in družinske hiše skupaj) so se v 3. četrtletju 2016 glede na prejšnje četrtletje v povprečju zvišale za 0,4 %.
Cene novih stanovanj so se v 3. četrtletju 2016 glede na prejšnje četrtletje zvišale za 1,7 %. Na povprečne cene novogradenj običajno negativno vpliva prodaja, ki je posledica stečajnih postopkov v različnih delih Slovenije. Tokrat je bil delež tovrstnih prodaj (8 %) v primerjavi s prejšnjim četrtletjem (29 %) nizek. Po drugi strani pa je bil delež prodaje novih stanovanj iz nadstandardno opremljenih novozgrajenih objektov v Ljubljani tokrat višji, kar je zvišalo povprečne cene novogradenj. Povprečna starost prodanih novozgrajenih stanovanj v 3. četrtletju 2016 je znašala 3,8 leta, kar pomeni, da se v precejšnji meri prodajajo stanovanja iz stare zaloge neprodanih stanovanj, in zato so tudi njihove cene v povprečju nižje.
Število prodanih novih stanovanj (169) je bilo ponovno nizko, najnižje v letu 2016 doslej. Največ novih stanovanj (54 %) je bilo kot običajno prodanih v Osrednjeslovenski statistični regiji (od tega polovico v mestni občini Ljubljana), zatem v Obalno-kraški (14 %), v Podravski (12 %) in v Gorenjski statistični regiji (8 %).
Cene novih družinskih hiš so po dveh zaporednih zvišanjih v 3. četrtletju 2016 ponovno padle, in sicer za 5,1 %. Število prodaj je bilo tudi v tem četrtletju zelo nizko (48).
Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin v povprečju višje za 0,9 %, število prodaj še naprej visoko
Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin, tj. rabljenih stanovanj in hiš skupaj, so se v Sloveniji v 3. četrtletju 2016 v primerjavi s prejšnjim četrtletjem v povprečju zvišale za 0,9 %. Zvišale so se predvsem cene rabljenih stanovanj (za 1,8 %), medtem ko so se cene rabljenih družinskih hiš tokrat nekoliko znižale (za 0,9 %). Število prodaj obojih se je sicer glede na prejšnje četrtletje nekoliko znižalo, a je glede na povprečje zadnjih let še vedno visoko.
V 3. četrtletju 2016 so se najbolj, za 3,4 % zvišale cene rabljenih stanovanj v Ljubljani. To je že četrto zaporedno zvišanje teh cen. Enako kot so se cene rabljenih stanovanj v kriznem obdobju po letu 2008 hitreje zniževale v Ljubljani kot v preostali Sloveniji, tako so se v zadnjem letu tudi hitreje zviševale. Trenutno so oboje cene rabljenih stanovanj, tako v Ljubljani kot v preostali Sloveniji, za 10 % nižje, kot so bile v povprečju leta 2010. Trgovanje z rabljenimi stanovanji v Ljubljani je bilo tudi v 3. četrtletju 2016 živahno: prodanih je bilo 471 stanovanj, le nekoliko manj, kot v doslej rekordnem 2. četrtletju 2016.
Tudi cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane, v preostali Sloveniji, so se v 3. četrtletju 2016 glede na prejšnje četrtletje nekoliko zvišale, in sicer za 0,8 %. Blago naraščanje cen rabljenih stanovanj, ki se je tudi zunaj Ljubljane začelo v letu 2015, se je v 3. četrtletju 2016 nadaljevalo. Ponudba rabljenih stanovanj je bila še naprej velika; tokrat je bilo prodanih 1.142 stanovanj.
Živahno trgovanje z rabljenimi družinskimi hišami se je nadaljevalo tudi v 3. četrtletju 2016. Prodanih je bilo 634 družinskih hiš, njihova povprečna cena pa se tokrat ni izdatneje spremenila (znižala se je za 0,9 %). Cene družinskih hiš kažejo, da se bodo po večletnem upadanju začasno ustalile na ravni, ki je približno za 15 % nižja od povprečne ravni cen v letu 2010.
Tabela 1: Indeksi cen in število prodaj po vrstah stanovanjskih nepremičnin, Slovenija, 3. četrtletje 2016
Vir: SURS |
Več: Avtorske pravice.