Bruto domači proizvod, Slovenija, 2. četrtletje 2016
BDP v 2. četrtletju 2016 za 2,7 % višji kot v 2. četrtletju 2015
Bruto domači proizvod (BDP) je bil v drugem četrtletju 2016 za 2,7 % višji kot v istem četrtletju prejšnjega leta. V prvi polovici leta 2016 se je glede na isto obdobje prejšnjega leta skupaj povečal za 2,5 %.
BDP v letošnjem 2. četrtletju za 2,7 % višji kot v lanskem 2. četrtletju
Bruto domači proizvod (BDP) je bil v drugem četrtletju 2016 za 2,7 % višji kot v istem četrtletju prejšnjega leta. V prvi polovici leta 2016 se je glede na isto obdobje prejšnjega leta skupaj povečal za 2,5 %.
BDP z izločenimi vplivi sezone in koledarja je bil v drugem četrtletju 2016 za 0,5 odstotka višji kot v prejšnjem četrtletju in za 1,9 odstotka višji kot v drugem četrtletju 2015.
Nadaljevanje rasti izvoza in uvoza
Zunanje povpraševanje je tudi v drugem četrtletju 2016 ugodno vplivalo na gospodarsko rast. Izvoz se je okrepil za 7,5 % (izvoz blaga se je povečal za 8,8 %, izvoz storitev pa za 2,2 %). Uvoz se je povečal za 7,2 % (uvoz blaga se je povečal za 9 %, uvoz storitev pa se je za 2,9 % zmanjšal). Zunanjetrgovinski presežek je h gospodarski rasti prispeval 0,9 odstotne točke.
Domače trošenje se krepi
Skupno domače trošenje se je zvišalo za 2 %; končna potrošnja se je zvišala za 2,5 %, bruto investicije pa za 0,6 %. Bruto investicije v osnovna sredstva so se zmanjšale za 3,6 %. Podobno kot v prejšnjem četrtletju so k padcu bruto investicij v osnovna sredstva negativno prispevale investicije v zgradbe in objekte (zmanjšale so se za 18 %). Investicije v opremo in stroje so se povečale za 13,2 % in tako ublažile padec bruto investicij v osnovna sredstva.
Zaposlenost višja za 2 %
Zaposlenost se je v drugem četrtletju 2016 povečala za 2 %, kar je najvišja rast v obdobju zadnjih dveh let. Neprekinjeno pozitivno rast zaposlenosti namreč zaznavamo od drugega četrtletja 2014 dalje, vendar je bila takrat manj izrazita; v letu 2014 je bila od 0,4- do 0,9-odstotna, v letu 2015 pa od 1,1- do 1,2-odstotna.
H gospodarski rasti prispevale največ predelovalne dejavnosti
H gospodarski rasti v drugem četrtletju 2016 so največ prispevale predelovalne dejavnosti, in sicer 1,7 odstotne točke. Dejavnosti trgovine, gostinstva in poslovanja z nepremičninami so skupaj prispevale 0,9 odstotne točke. Negativno sta k rasti dodane vrednosti prispevali dejavnosti gradbeništva in finančne in zavarovalniške dejavnosti. Skupna dodana vrednost slovenskega gospodarstva se je zvišala za 2,9 %.
Opombe
Vse primerjave v tem besedilu, če ni posebej omenjeno, se nanašajo na originalne podatke, na spremembe obsega (oziroma realne spremembe) ter na spremembe glede na isto četrtletje v prejšnjem letu.
Podrobnejši podatki
Podrobnejši podatki so objavljeni na podatkovnem portalu SI-STAT.
Tabela 1: Bruto domači proizvod, stalne cene, stopnje rasti (%)
Vir: SURS |
Tabela 2: Izdatkovna struktura bruto domačega proizvoda, stalne cene, stopnje rasti (%)
1) Kot prispevek k rasti obsega BDP (v odstotnih točkah). Vir: SURS |
Tabela 3: Proizvodna struktura bruto domačega proizvoda, stalne cene, stopnje rasti (%)
Vir: SURS |
Več: Avtorske pravice.