Svetovni dan stranišč
19. november – svetovni dan stranišč
Združeni narodi so 19. november razglasili za svetovni dan stranišč. S tem so želeli poudariti prizadevanja za izboljšanje higienskih razmer po svetu, saj 2,5 milijarde ljudi nima ustreznih toaletnih prostorov. V Sloveniji se je v zadnjih desetletjih stanje na tem področju zelo izboljšalo.
Stranišče velja za iznajdbo, ki je rešila več življenj kot katerakoli druga v zgodovini človeštva. Urejene sanitarije namreč zelo izboljšajo higienske in posledično tudi zdravstvene razmere, saj pomembno prispevajo k zmanjšanju pojava številnih kužnih bolezni, ki so v srednjem veku zahtevale ogromno življenj. Zaradi neurejenih straniščnih razmer se vsako leto še vedno okuži in umre okoli 1,8 milijona ljudi.
Slovenci smo besedo stranišče dobili s člankom v Novicah leta 1844; takrat se je po navedbah Slovenske kronike 19. stoletja prvič pojavila v pisnih virih. V drugi polovici 19. stoletja sta se v slovenskih mestih začela uveljavljati vodovod in kanalizacija in to je omogočilo tudi ureditev modernih angleških stranišč na izplakovanje. Zaradi visokih stroškov predelave si te modernizacije niso mogli privoščiti vsi, temveč le bogatejši meščani. Do širše uporabe je prišlo šele v 20. stoletju.
V Sloveniji se je v zadnjih desetletjih stanje na tem področju zelo izboljšalo. Delež oseb, ki imajo dostop do stranišča v stanovanju, se je znatno povečal. To izkazujejo tudi podatki iz popisov prebivalstva in stanovanj: leta 1971 je imelo stranišče v stanovanju 54 % prebivalcev, nato se je delež hitro povečeval in leta 2011 ga je imelo 97 %.
Grafikon1: Prebivalci z dostopom do notranjega stranišča, Slovenija
Vir:SURS
Ob zadnjem popisu prebivalstva v letu 2011 je bilo v Sloveniji 24.933 (3,7 %) naseljenih stanovanj brez notranjega stranišča, v njih pa je prebivalo 64.369 (3,7 %) prebivalcev Slovenije. Večina teh stanovanj (73,8 %) je bila v nemestnih naseljih. Pretežno (v 62 %) je šlo za stare stavbe, grajene pred letom 1945. Delež prebivalcev brez notranjega stranišča je bil največji v Prekmurju; tam je živelo brez tega »udobja« 5,7 % prebivalcev (6.668), sledili sta jugovzhodna Slovenija (4,4 % ali 6.023) in spodnjeposavska statistična regija (4,3 % ali 2.921). Najugodnejše razmere so bile v gorenjski statistični regiji; tam stanuje v stanovanjih brez notranjega stranišča 1,6 % prebivalcev (3.226).
V Evropi je bil tedaj delež naseljenih stanovanj brez notranjega stranišča najvišji v Romuniji (38,1 %) in v Bolgariji (26,4 %).
Ali ste vedeli, da je v Pragi muzej stranišč? Zbirka trenutno obsega okoli 2.000 eksponatov in je največja tovrstna zbirka na svetu. Več informacij najdete na http://www.muzeumnocniku.cz/en/
Infografika 1: Delež prebivalcev s straniščem v stanovanju, upravne enote v posamezni statistični regiji z najnižjimi deleži v letu 1971 in njihovi deleži v letu 2011
Vir: SURS
Viri in povezave:
World Toilet Day. Pridobljeno 15. 6. 2015 s spletne strani: http://www.unwater.org/worldtoiletday/home/en/?section=events
Sanitation Facts. Pridobljeno 15. 6. 2015 s spletne strani: http://www.worldbank.org/en/topic/sanitation/brief/sanitation-facts-figures-resources
World Toilet Day videos. Pridobljeno 16. 6. 2015 s spletnih strani:
https://www.youtube.com/watch?v=bowGBmlckDc
https://www.youtube.com/watch?v=K12osl3B8co
https://www.youtube.com/watch?v=-RzxiUDBxeY
Census hubs: https://ec.europa.eu/CensusHub2/query.do?step=selectHyperCube&qhc=false&countrycode=sl
Muzej stranišč v Pragi. Pridobljeno 16. 6. 2015 s spletne strani: http://www.muzeumnocniku.cz/en/
Slovenska kronika XIX. stoletja 1800–1860, str. 271
Več: Avtorske pravice.