Poraba energije in goriv v gospodinjstvih, Slovenija, 2014
Med energenti, porabljenimi v letu 2014 v gospodinjstvih, so z 42 % prevladovala lesna goriva
Poraba energije v gospodinjstvih se je v 2014 v primerjavi s prejšnjim letom zmanjšala za 14 %. Gospodinjstva so porabila največ energije za ogrevanje prostorov (61 %). Največji del porabljenih energentov, 42 %, so bila lesna goriva.
Največ energije se je v letu 2014 porabilo za ogrevanje prostorov
Gospodinjstva so v letu 2014 porabila 43.558 TJ energije, kar je za 14 % manj kot v prejšnjem letu. Celotna poraba energije se je zmanjšala predvsem zaradi zmanjšane porabe energije za ogrevanje prostorov; ta je bila v primerjavi s prejšnjim letom manjša za 20 % (zlasti zaradi tople zime). Za 48 % se je zmanjšala tudi poraba energije za hlajenje prostorov. Poraba električne energije za druge namene (razsvetljava in električni aparati) se je zmanjšala za 5 %, poraba energije za ogrevanje sanitarne vode pa za 1 %. Nekoliko se je povečala le poraba energije za kuhanje, in sicer za 1 %.
Največji del porabljene energije je bil porabljen za ogrevanje prostorov, in sicer 26.698 TJ ali okoli 61 %. Za ogrevanje sanitarne vode je bilo porabljenih več kot 17 %, za razsvetljavo in električne naprave več kot 15 %, za kuhanje okrog 5 %, za hlajenje prostorov pa približno 0,5 % vse porabljene energije.
Med porabljenimi energenti so prevladovala lesna goriva
Med energenti, porabljenimi v letu 2014 v gospodinjstvih, je delež lesnih goriv (sem sodijo polena, lesni ostanki, sekanci, peleti in briketi) znašal 42 %. Poraba električne energije je pomenila 26 % vse v gospodinjstvih porabljene energije, poraba ekstra lahkega kurilnega olja 12 %, poraba zemeljskega plina 9 %, poraba daljinske toplote 6 %, drugi energenti pa so bili porabljeni v manjših deležih.
V primerjavi s prejšnjim letom so se količine porabljenih energentov večinoma zmanjšale, povečala se je le raba sončne energije in toplote iz okolice, ki se izkorišča s pomočjo toplotnih črpalk; vsaka se je povečala za okoli 4 %. Poraba toplote iz okolice je sicer med vsemi vrstami porabljene energije pomenila manj kot 2-odstotni delež; delež energije, proizvedene s pomočjo sončnih kolektorjev, pa je bil še manjši, in sicer je znašal 1 %.
Stanovanja so bila v letu 2014 dobro opremljena z električnimi napravami
V letu 2014 se je v gospodinjstvih porabilo največ električne energije za velike gospodinjske aparate (hladilne in zamrzovalne naprave, pralne, sušilne in pomivalne stroje), in sicer 684 GWh ali skoraj 22 %. Skoraj 100 % stanovanj je imelo hladilnik ali kombinirani hladilnik, velika večina stanovanj je imela tudi pralni stroj (96 %) in televizijo (skoraj 99 %). 20 % stanovanj je imelo klimatsko napravo, od teh jo je 41 % uporabljalo za hlajenje in za ogrevanje. Stanovanj s toplotno črpalko je bilo nekaj manj kot 12 %, približno 7 % stanovanj pa je imelo nameščene sprejemnike sončne energije.
Tabela 1: Končna poraba energije po namenih, gospodinjstva, Slovenija, 2014
- ni pojava 1) Nekateri seštevki se zaradi zaokroževanja ne ujemajo. Vir: SURS, preračun Institut "Jožef Stefan" – Center za energetsko učinkovitost |
Več: Avtorske pravice.