Indeksi cen industrijskih proizvodov pri proizvajalcih, oktober 2023
Cene industrijskih proizvodov pri proizvajalcih nekoliko upadle
Industrijski proizvodi se še vedno cenijo. Na mesečni ravni so cene najizraziteje upadle v proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov. Po drugi strani so se na letni ravni cene zvišale, najbolj v proizvodnji oblačil.
Na mesečni ravni cene upadle …
V primerjavi s septembrom so bile cene industrijskih proizvodov v povprečju nižje za 0,1 %. Proizvodi za prodajo na domačem trgu so se pocenili za 0,3 %, proizvodi za prodajo na tujih trgih pa so bili dražji za 0,1 %; na trgih držav zunaj evrskega območja so njihove cene zrasle za 0,1 %, na trgih držav v evrskem območju pa se v povprečju niso spremenile.
Surovine so se pocenile za 0,4 %, energenti, proizvodi za investicije in proizvodi za široko porabo pa so se podražili, vsaka skupina za 0,1 %.
Najizraziteje so upadle cene v proizvodnji računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (za 2,9 %), sledile so pocenitve v tiskarstvu in razmnoževanju posnetih nosilcev zapisa (za 2,2 %), proizvodnji nekovinskih mineralnih izdelkov (za 1,2 %) in proizvodnji kovin (za 0,7 %). Najbolj so se zvišale cene v proizvodnji farmacevtskih surovin in preparatov ter proizvodnji oblačil (v vsaki za 1,0 %), sledile so podražitve v proizvodnji izdelkov iz gume in plastičnih mas (za 0,9 %) ter proizvodnji motornih vozil, prikolic in polprikolic (za 0,5 %).
… na letni pa zrasle
V primerjavi s prejšnjim oktobrom so se cene industrijskih proizvodov pri proizvajalcih dvignile za 0,9 %. Proizvodi za prodajo na domačem trgu so se podražili za 2,5 %, za prodajo na tujih trgih pa pocenili za 0,7 %. Pri slednjih so bile cene na trgih držav evrskega območja nižje za 1,2 %, na trgih držav zunaj evrskega območja pa višje za 0,4 %.
Podražili so se proizvodi za široko porabo (za 5,7 %), proizvodi za investicije (za 3,8 %) in energenti (za 3,8 %), medtem ko so bile surovine cenejše (za 2,9 %).
Cene so se najbolj zvišale v proizvodnji oblačil (za 20,0 %). Sledile so podražitve v proizvodnji pijač (za 17,2 %), pridobivanju rudnin in kamnin (za 10,7 %) ter oskrbi z električno energijo (za 10,4 %). Najvišje pocenitve smo zaznali v proizvodnji koksa in naftnih derivatov (za 21,2 %). Sledili sta proizvodnja kovin (za 16,4 %) ter proizvodnja računalniških, elektronskih in optičnih izdelkov (za 7,2 %).
Tabele z najnovejšimi podatki so na voljo v podatkovni bazi SiStat.
Stopnje rasti cen industrijskih proizvodov pri proizvajalcih, Slovenija
|
Stopnje rasti cen industrijskih proizvodov pri proizvajalcih, Slovenija
|
Več: Avtorske pravice.