Energetika, marec 2023
Neto proizvodnja električne energije manjša kot v prejšnjem marcu
Proizvodnja električne energije se je marca v primerjavi z istim mesecem prejšnjega leta zmanjšala, zmanjšala se je tudi oskrba z energenti.
Proizvodnja električne energije na letni ravni manjša, uvoz večji
Neto proizvodnja električne energije je znašala 1.046 GWh in se je v primerjavi s februarjem povečala za 9 %, v primerjavi s prejšnjim marcem pa zmanjšala za 7 %. Proizvodnja v hidroelektrarnah je bila za 62 % večja, v termoelektrarnah za 40 % manjša in v jedrski elektrarni za 2 % večja kot pred enim letom.
Manjši proizvodnji električne energije v termoelektrarnah je sledil tudi padec porabe goriv. Skupna poraba goriv je bila tako za 39 % manjša kot pred enim letom.
Uvozili smo 905 GWh, izvozili pa 881 GWh električne energije. V primerjavi s prejšnjim februarjem sta bila uvoz in izvoz večja - prvi se je povečal za 22 %, drugi pa za 30 %.
Poraba električne energije večja kot mesec prej
Gospodinjstva so marca porabila 315 GWh električne energije, poslovni subjekti pa 640 GWh, pri čemer je poraba v izobraževalni dejavnosti znašala 17 GWh. Ljubljana je bila edina občina z več kot 10-odstotno porabo električne energije v omenjeni dejavnosti, obsegala je 25 %.
Porast količine oskrbe z energenti na mesečni in upad na letni ravni
Količina oskrbe z energenti se je povečala pri vseh kategorijah, razen pri zemeljskem plinu. Oskrba pri tej spremljani kategoriji se je v primerjavi s prejšnjim mesecem zmanjšala za 11 %. Po drugi strani so se povečale količine oskrbe z drugimi naftnimi proizvodi za 220 %, petrolejskim gorivom za reaktivne motorje za 34 %, ekstra lahkim kurilnim oljem za 29 %, črnim premogom in antracitom za 28 %, motornim bencinom za 19 %, dizelskim gorivom za 16 %, utekočinjenim naftnim plinom za 16 % in koksom za 5 %.
V primerjavi s prejšnjim marcem pa so upadle količine oskrbe s petrolejskim gorivom za reaktivne motorje za 72 %, črnim premogom in antracitom za 41 %, ekstra lahkim kurilnim oljem za 38 %, rjavim premogom in lignitom za 35 %, zemeljskim plinom za 18 % in utekočinjenim naftnim plinom za 7 %.
Tabele z najnovejšimi podatki so na voljo v podatkovni bazi SiStat.
Proizvodnja električne energije, Slovenija, marec 2023
Električna energija, Slovenija
|
Oskrba z energenti, Slovenija
|
METODOLOŠKO OPOZORILO
Podatki za zadnje tri mesece so začasni. Ob vsakokratni objavi se podatki za to obdobje lahko popravijo in dopolnijo z novimi podatki.
Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.
Več: Avtorske pravice.