Mleko in mlečni izdelki, oktober 2022

Odkup kravjega mleka tudi v oktobru manjši

S kmetijskih gospodarstev je bilo oktobra odkupljenih okoli 45.700 ton mleka oziroma za 3,8 % manj kot pred letom dni. Mlekarne so v prvih desetih mesecih proizvedle več sira in fermentiranih mlečnih izdelkov, pri ostalih skupinah mlečnih izdelkov pa je bila proizvodnja manjša.

  • 30. 11. 2022 ob 10:30
  • |
  • začasni podatki
Pri odkupu kravjega mleka v letni primerjavi velik upad 

Odkup kravjega mleka je bil oktobra za 3,8 % manjši kot pred enim letom. V primerjavi s septembrom se je količina odkupljenega mleka povečala za 2,4 %. Zaradi suše tudi v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta pričakujemo manjšo prirejo. V prvih desetih mesecih je bilo odkupljenega za 2,2 % manj mleka kot v istem obdobju lani.
 
Mlekarne proizvedle predvsem več masla in manj fermentiranih mlečnih izdelkov kot v prejšnjem mesecu

V slovenskih mlekarnah so v primerjavi s septembrom proizvedli več mleka v prahu (rast za več kot 50 %), masla (za več kot 15 %) in konzumnega mleka (za skoraj 7 % več). Zmanjšale pa so predvsem proizvodnjo fermentiranih mlečnih izdelkov (za skoraj 10 %). 

Na letni ravni večinoma upad proizvodnje

V primerjavi s proizvodnjo v prejšnjem oktobru so mlekarne proizvedle manj smetane (za skoraj 12 %) in sira (za več kot 7 %). Povečale pa so predvsem proizvodnjo mleka v prahu (za skoraj 52 %). 

V prvih desetih mesecih proizvedli manj konzumnega mleka, smetane in masla ter več sira in fermentiranih mlečnih izdelkov

Mlekarne so v prvih desetih mesecih proizvedle za skoraj 8 % manj mleka, približno 13 % manj smetane in okoli 6 % manj masla, po drugi strani pa za približno 4 % več sira in okoli 1 % več fermentiranih mlečnih izdelkov.

Odkupna cena mleka še naprej raste

Mlekarne v EU so v prvih devetih mesecih zbrale za 0,4 % manj kravjega mleka kot v istem obdobju prejšnjega leta in zmanjšale proizvodnjo vseh skupin mlečnih izdelkov razen smetane. Najbolj se je odkup mleka v tej časovni primerjavi povečal v Avstriji (za 3,2 %), po drugi strani pa se je najbolj zmanjšal na Hrvaškem (za 5,5 %). Septembra je bila zbrana količina mleka za 0,5 % večja kot v istem mesecu lani. Odkupna cena mleka v EU se je zvišala že 20. mesec zapored, tokrat za 4,0 %, in je znašala 0,545 EUR/kg. Tudi v oktobru je pričakovati rahel dvig cene. 

Tabela z najnovejšimi podatki je na voljo v podatkovni bazi SiStat.
Kravje mleko, odkupljeno s kmetijskih gospodarstev, Slovenija
Kravje mleko, odkupljeno s kmetijskih gospodarstev, Slovenija
Kravje mleko, odkupljeno s kmetijskih gospodarstev, Slovenija
X 21IX 22X 22I–X 21I–X 22X 22 
IX 22
X 22
X 21
I–X 22
I–X 21
tonestopnja rasti (%)
Skupaj47.56744.67145.748495.622484.6192,4-3,8-2,2
  slovenske mlekarne32.96529.87930.558350.543335.6472,3-7,3-4,2
Povprečna vsebnost maščob in beljakovin v odkupljenem mleku slovenskih mlekarn, Slovenija
X 21IX 22X 22I–X 21I–X 22X 22 
IX 22
X 22
X 21
I–X 22
I–X 21
%stopnja rasti (%)
Maščoba4,264,134,234,144,152,4-0,70,3
Beljakovine3,483,393,463,403,382,1-0,6-0,6
Neto proizvodnja mlečnih izdelkov v slovenskih mlekarnah, Slovenija
X 21IX 22X 22I–X 21I–X 22X 22 
IX 22
X 22
X 21
I–X 22
I–X 21
tonestopnja rasti (%)
Konzumno mleko11.77810.97311.692133.919123.6526,6-0,7-7,7
Smetana9178338119.9588.708-2,7-11,6-12,6
Fermentirani mlečni izdelki3.5493.9763.59338.72639.071-9,61,20,9
Mleko v prahuzzzzz50,551,7-11,3
Maslo – skupaj (v ekvivalentu masla)2271962271.8771.77415,3-0,3-5,5
Sir, izdelan samo iz kravjega mleka1.2791.2021.18812.84013.311-1,1-7,13,7
z statistično zaupno
METODOLOŠKO OPOZORILO
Mesečni podatki za leto 2022 so začasni. Ob vsakokratni objavi se podatki lahko popravijo in dopolnijo z novimi. Končni podatki za leto 2022 bodo objavljeni do 14. februarja 2023.

Pri uporabi podatkov in informacij Statističnega urada RS vedno navedite: "Vir: SURS".
Več: Avtorske pravice.