Mleko in mlečni izdelki, Slovenija, december 2018

V decembru 2018 odkupljenega za 4,9 % manj kravjega mleka kot v decembru 2017

Odkup mleka je bil v zadnjih sedmih mesecih manjši kot v istih mesecih prejšnjega leta, tudi proizvodnja mlečnih izdelkov se je v zadnjih mesecih zmanjševala. Izjemi sta bili le proizvodnja fermentiranih mlečnih izdelkov in v decembru tudi proizvodnja smetane.

  • 31.1.2019
  • |
  • začasni podatki

Odkupljenega manj mleka kot v decembru 2017
V decembru 2018 je bilo s kmetijskih gospodarstev odkupljenega približno 45.200 ton kravjega mleka ali za 4,6 % več kot v prejšnjem mesecu in za 4,9 % manj kot v decembru 2017. To je bil že sedmi mesec zapored, v katerem je bilo odkupljenega manj mleka kot v istem mesecu prejšnjega leta.

V decembru 2018 odkupljeno mleko vsebovalo 4,29 % maščob in 3,49 % beljakovin
Oba deleža sta bila višja kot v mleku, odkupljenem v prejšnjem mesecu, in hkrati višja kot v mleku, odkupljenem v decembru 2017.

Mlekarne proizvedle v decembru 2018 več masla, smetane in konzumnega mleka kot v prejšnjem mesecu
Mlekarne so v decembru 2018 proizvedle skoraj 26 % več masla, 17 % več smetane in več kot 14 % več konzumnega mleka kot v prejšnjem mesecu, fermentiranih mlečnih izdelkov in sirov pa so proizvedle manj, in sicer za skoraj 12 % oz. 6 %.

Proizvodnja smetane in  fermentiranih mlečnih izdelkov večja kot v decembru 2017
Proizvodnja fermentiranih mlečnih izdelkov in smetane je bila v decembru 2018 večja kot v decembru 2017, in sicer fermentiranih mlečnih izdelkov za več kot 10 %, smetane pa za več kot 9 %. Proizvodnja drugih mlečnih izdelkov se je zmanjšala: proizvodnja konzumnega mleka za skoraj 11 %, masla za skoraj 7 % in sira za več kot 6 %. 

Mleko na mednarodnem trgu
Vabimo vas, da si ogledate tudi podatke na strani »EU Milk Market Observatory«; tam boste našli podatke o cenah in proizvodnji mleka in mlečnih izdelkov v drugih državah. Mlekarne v EU so v enajstih mesecih leta 2018 odkupile skupaj za 1,0 % več kravjega mleka kot v istem obdobju v 2017. Odkup mleka v novembru 2018 je bil že tretji zaporedni odkup, ki je bil nižji od odkupa v istem mesecu prejšnjega leta. Odkupna cena mleka v EU se je v decembru 2018 znižala (to je bilo prvo znižanje v drugi polovici tega leta) in je znašala 0,359 EUR/kg.

Kravje mleko, odkupljeno s kmetijskih gospodarstev, Slovenija
Kravje mleko, odkupljeno s kmetijskih gospodarstev, Slovenija
Vir: SURS
Kravje mleko, odkupljeno s kmetijskih gospodarstev, Slovenija
XII 17XI 18XII 18I–XII 17I–XII 18XII 18
XI 18 
XII 18
XII 17
I–XII 18
I–XII 17
toneindeks
Skupaj47.54743.26245.234578.852570.634104,695,198,6
  slovenske mlekarne32.17329.64531.391393.365394.239105,997,6100,2
Vira: SURS, GZS – ZKŽP
Povprečna vsebnost maščob in beljakovin v odkupljenem mleku slovenskih mlekarn, Slovenija
XII 17XI 18XII 18I–XII 17I–XII 18XII 18
XI 18 
XII 18
XII 17
I–XII 18
I–XII 17
%indeks
Maščoba4,284,234,294,144,15101,4100,2100,2
Beljakovine3,483,463,493,363,37100,9100,3100,2
Viri: SURS, GZS – ZKŽP, ARSKTRP
Neto proizvodnja mlečnih izdelkov v slovenskih mlekarnah, Slovenija
XII 17XI 18XII 18I–XII 17I–XII 18XII 18
XI 18 
XII 18
XII 17
I–XII 18
I–XII 17
toneindeks
Konzumno mleko16.76113.08814.938177.051168.040114,189,194,9
Smetana1.0429741.14012.19612.145117,0109,499,6
Fermentirani mlečni izdelki2.7853.4803.06742.08243.76288,1110,1104,0
Mleko v prahu--zzz5.325,4-83,7
Maslo – skupaj (v ekvivalentu masla)3342483122.7422.634125,893,496,1
Sir, izdelan samo iz kravjega mleka1.3441.3321.25716.92716.54194,493,697,7
z statistično zaupno
- ni pojava
Vira: SURS, GZS – ZKŽP
METODOLOŠKO OPOZORILO
Mesečni podatki za leto 2018 so začasni. Ob vsakokratni objavi se podatki lahko popravijo in dopolnijo z novimi podatki. Končni podatki za leto 2018 bodo objavljeni do 14. 2. 2019.

Podrobni podatki in časovne vrste podatkov so vam na voljo v podatkovni bazi SI-STAT.