Bruto bilančni presežek dušika je razlika med vnosom in odvzemom dušika, torej med količino dušika, ki ga v kmetijstvu vnesemo v tla, in količino dušika, ki ga s spravilom pridelkov odvzamemo iz tal.
Bruto bilančni presežek/primanjkljaj fosforja je razlika med vnosom in odvzemom fosforja, torej med količino fosforja, ki ga v kmetijstvu vnesemo v tla, in količino fosforja, ki ga s spravilom pridelkov odvzamemo iz tal.
PRENOS PODATKOV
Podatkovna baza SiStat
OPIS KAZALNIKA
Bruto bilančni presežek dušika je razlika med vnosom in odvzemom dušika, torej med količino dušika, ki ga v kmetijstvu vnesemo v tla, in količino dušika, ki ga s spravilom pridelkov odvzamemo iz tal. Kazalnike bilančnega presežka dušika v tleh izražamo v kilogramih dušika na hektar kmetijskih zemljišč v uporabi (kg/ha). Morebitni presežki dušika pomenijo nevarnost negativnega vpliva kmetijstva na okolje in so podlaga za posredno ocenjevanje obremenjevanja voda, zraka in tal z dušikovimi snovmi.
Bruto bilančni presežek/primanjkljaj fosforja je razlika med vnosom in odvzemom fosforja, torej med količino fosforja, ki ga v kmetijstvu vnesemo v tla, in količino fosforja, ki ga s spravilom pridelkov odvzamemo iz tal. Kazalnike bilančnega presežka/primanjkljaja fosforja v tleh izražamo v kilogramih fosforja na hektar kmetijskih zemljišč v uporabi (kg/ha). Morebitni presežki fosforja pomenijo nevarnost negativnega vpliva kmetijstva na okolje in so podlaga za posredno ocenjevanje obremenjevanja voda s fosforjem (nevarnost evtrofikacije). Stalni (dolgoletni) presežki fosforja povečujejo zaloge tega elementa v tleh in pomenijo potencialno tveganje za onesnaženje voda. Dejansko tveganje moramo presojati ob upoštevanju številnih dejavnikov, ki jih bilanca fosforja ne upošteva (npr. založenost tal s fosforjem, lastnosti tal, meteorološki podatki, kmetijske prakse). Na drugi strani pa stalni bilančni primanjkljaj fosforja pomeni tveganje za zmanjšanje rodovitnosti tal, ki lahko vodi do težav, kot je npr. erozija.
ENOTA
Kilogram hranila na hektar kmetijskega zemljišča v uporabi
VIR PODATKOV
Kmetijski inštitut Slovenije (KIS), objava Statistični urad Republike Slovenije
Periodika objavljanja: letno
Okvirni datum objave: februar
Povezava na več podatkov: podatkovna baza SiStat (področje: Kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo; podpodročje: Proizvodne metode v kmetijstvu)
Podatki omogočajo prikaz distribucij po: /
Povezava na metodološka pojasnila: Vprašalniki, metodološka pojasnila, poročila o kakovosti (področje: Kmetijstvo, gozdarstvo in ribištvo; podpodročje: Proizvodne metode v kmetijstvu)
ZADNJA POSODOBITEV METAPODATKOV
20. 12. 2023