Stopnja tveganja socialne izključenosti (Strategija EU 2030) je odstotek oseb, izpostavljenih tveganju socialne izključenosti. Gre za osebe, ki živijo pod pragom tveganja revščine ali so resno materialno in socialno prikrajšane ali živijo v gospodinjstvih z zelo nizko delovno intenzivnostjo.
PRENOS PODATKOV
Podatkovna baza SiStat
OPIS KAZALNIKA
Kazalnik »stopnja tveganja socialne izključenosti« smo ob posodobitvi nabora kazalnikov ciljev trajnostnega razvoja v letu 2022 nadomestili s kazalnikom »stopnja tveganja socialne izključenosti (Strategija EU 2030)«.
Stopnja tveganja socialne izključenosti (Strategija EU 2030) je odstotek oseb, izpostavljenih tveganju socialne izključenosti. Gre za osebe, ki živijo pod pragom tveganja revščine ali so resno materialno in socialno prikrajšane ali živijo v gospodinjstvih z zelo nizko delovno intenzivnostjo. Osebe se štejejo samo enkrat, tudi če so zajete v dveh ali treh podkazalnikih.
Stopnja tveganja socialne izključenosti (Strategija EU 2020) je odstotek oseb, izpostavljenih tveganju socialne izključenosti. Gre za osebe, ki živijo pod pragom tveganja revščine, ali so resno materialno prikrajšane, ali živijo v gospodinjstvih z zelo nizko delovno intenzivnostjo. Osebe se štejejo samo enkrat, tudi če so zajete v dveh ali treh podkazalnikih.
Kazalnik »stopnja tveganja socialne izključenosti« se je uporabljal za spremljanje doseganja ciljev Strategije EU do leta 2020. Od leta 2021 dalje se kazalnik za vse države EU izračunava po nekoliko spremenjeni metodologiji, uporablja pa se za spremljanje doseganja ciljev Strategije EU do leta 2030. V novi metodologiji je izmed treh kazalnikov, iz katerih se izračuna »stopnja tveganja socialne izključenosti«, »stopnja tveganja revščine« ostala nespremenjena, »stopnja resne materialne prikrajšanosti« je bila nadomeščena s »stopnjo resne materialne in socialne prikrajšanosti«, »stopnja zelo nizke delovne intenzivnosti« pa se izračunava po nekoliko spremenjeni metodologiji.
Za kazalnik, katerega polno ime je »stopnja tveganja revščine ali socialne izključenosti«, uporabljamo krajše poimenovanje, in sicer »stopnja tveganja socialne izključenosti«. Tako smo se odločili zato, ker je prihajalo do zamenjave kazalnika »stopnja tveganja revščine ali socialne izključenosti« s kazalnikom »stopnja tveganja revščine«. Krajše poimenovanje omenjenega kazalnika uporabljamo v vseh objavah od objave podatkov za leto 2013 dalje.
Kazalnike dohodka, revščine in socialne izključenosti objavljamo za leto, v katerem se izvede raziskovanje Življenjski pogoji (SILC), podatki o dohodku za izračun teh kazalnikov pa so iz leta pred izvedbo tega raziskovanja (referenčno leto za dohodek).
ENOTA
Odstotek oseb
VIR PODATKOV
Statistični urad Republike Slovenije
Periodika objavljanja: letno
Okvirni datum objave: april
Povezava na več podatkov: podatkovna baza SiStat (področje: Kakovost življenja; podpodročje: Dohodek, revščina in socialna izključenost)
Podatki omogočajo prikaz distribucij po: spolu, starosti, kohezijskih regijah, statističnih regijah
Povezava na metodološka pojasnila Življenjski pogoji: Vprašalniki, metodološka pojasnila, poročila o kakovosti (področje: Kakovost življenja; podpodročje: Dohodek, revščina in socialna izključenost)
ZADNJA POSODOBITEV METAPODATKOV
20. 12. 2023