Pogosta vprašanja
1. Ali KLASIUS posega v pravice povezane z zaposlovanjem?
KLASIUS oz. Uredba o uvedbi in uporabi Klasifikacijskega sistema izobraževanja in usposabljanja (Uradni list RS, št. 46/06 in 8/17) ni orodje oz. predpis, ki bi sam po sebi posegal v pravice, povezane z zaposlovanjem, na primer v pravico do kandidiranja za prosta delovna mesta, v pravico do napredovanja oz. do plače in v druge podobne pravice.
Razvrščanje izobrazbe v ravni po Uredbi samo po sebi ne pomeni niti odločitve o pogojih za zasedbo delovnega mesta niti neposredno ne vpliva na določanje plač.
Izobrazbene oz. kvalifikacijske pogoje v zvezi z zaposlovanjem in razvrščanjem v plačne razrede določajo oz. se zanje skladno z drugimi predpisi dogovorijo pristojne institucije oz. socialni partnerji.
Uredba uvaja KLASIUS kot metodološko osnovo za izpolnjevanje osnovnih nalog Statističnega urada RS in kot taka ne določa drugih namenov uporabe KLASIUS-a.
2. Kakšna je razlika med izobrazbo in poklicem?
Izobrazbe in poklica ne smemo enačiti! Izobrazbo oseba pridobi z uspešnim šolanjem (npr. si pridobi strokovni naslov univerzitetni diplomirani inženir strojništva), poklic pa se nanaša na delo, ki ga oseba opravlja (npr. opravlja delo računalniškega programerja).
Izobrazba
-
Najpogosteje je razumljena kot najvišja dosežena javno veljavna izobrazba, ki jo oseba praviloma pridobi z uspešnim končanjem javno veljavnega izobraževalnega oz. študijskega programa. J
-
Javno veljavno izobrazbo lahko oseba pridobi tudi po drugih poteh izobraževanja (npr. mojstrski, delovodski ali poslovodski izpit).
-
Oseba pridobitev izobrazbe dokazuje z javno listino (spričevalo, diplomo itd.).
-
Izobrazbo osebe razvrščamo na podlagi Klasifikacijskega sistema izobraževanja in usposabljanja (KLASIUS).
Poklic
-
Poklic je niz del, katerih poglavitne naloge in dolžnosti so si po vsebini in zahtevnosti zelo podobne.
-
Poklic osebe razvrščamo na podlagi Standardne klasifikacije poklicev 2008 (SKP-08).